How to spot a liar | Pamela MeyerTranslator: Arber Selmani
Reviewer: Amantia Gjikondi Ok, sa per fillim nuk dua qe asnjeri nga ju ketu ne salle te filloje panikun por ja qe me ka shkuar neper mendje ideja qe personi ne te djathten tuaj eshte thjesht nje genjeshtar. (Qeshje) Gjithashtu, edhe ai ne te majten tuaj eshte nje genjeshtar. Edhe ai qe eshte ulur ne karrigen tuaj mban nje epitet te tille. Ne te gjithe jemi genjeshtare. Ajo cka une do te bej sot eshte se do t`ju tregoj se pse studimet e fundit na bejne te gjitheve genjeshtare si mund te shnderrohesh ne nje kapes genjeshtrash dhe pse ndoshta do ta kerkosh edhe me shume te verteten duke kaluar nga nje kapes i genjeshtrave ne nje kerkues te vetem te te vertetes dhe ne fund te krijosh ate qe quhet besim. Dhe per te folur rreth besimit, qekur e kam shkruar librin "Liespotting," askush sdeshiron te me takoje me personalisht, jo jo jo jo,jo. Ata thone "Pa problem, ta dergojme me e-mail". (Qeshje) Madje nuk mund as te pij nje kafe ne Starbuck. Burri im me thote "He zemer, ndonje mashtrim? Ndoshta me mire do kish qene te fokusoheshe tek gatimi. Si mendon rreth gatimit te ushqimit francez?" Keshtu qe para se te filloj, ajo cfare do te bej eshte se do te bej te qarte synimin tim qe nuk eshte rreth te mesuarit te ndonje loje. Mashtruesit nuk jane vetem ata femijet e llastuar, qe ne fund te dhomes bertasin "Gotcha,Gotcha" Vetulla jote menjere ngrihet. Je prekur aty ku nuk duhet. Une e shikoj ate TV show "Me genje mua" ose "E di qe po me genjen". Jo, mashtruesit jane te armatosur me nje dije shkencerisht te madhe si ta qendisin me se miri mashtrimin Ata e perdorin mashtrimin per te arritur shpejt tek e verteta dhe bejne pikerisht ate qe bejne cdo dite lideret boterore; ata kane biseda te veshtira me njerez te veshtire shpesh edhe ne kohera te veshtira. Dhe kshtu ata e fillojne kete udhetim duke e pranuar nje propozim te rendesishem i cili eshte: Genjeshtra eshte nje akt bashkepunimi. Mendoje pak, genjeshtra ska asnjehere fuqi, cfaredo qofte menyra e te shprehurit dhe e te folurit. "Fuqia" e saj zbarkon vetem kur dikush tjeter pranon per ta besuar genjeshtren. E di qe mund te tingelloj si nje dashuri e veshtire, por, nese ndonjehere edhe ju keni qene pala e genjyer ka ndodhur sepse keni pranuar te jeni e tille. Rregulla e pare per genjeshtren: Genjeshtra eshte veprim bashkepunimi. Tani, jo te gjitha genjeshtrat jane te demshme. Ndonjehere, pa vetedije, ne jemi te gatshem te marrim pjese tek mashtrimi per interesin e dinjitetit social, vetem per arsyen qe ta ruajme sekretin, si sekret. Ne themi, " Kenge e mire." "Zemer, nuk e dukesh e shendosh nen te, jo" Ose themi, kjo eshte e preferuara, "E dini cfare, sapo e fshiva ate e-mail nga folderi spam. Me vjen keq." Por ka edhe raste, kur ne sduam te jemi pjese ne mashtrim. Dhe kjo mund te na kushtoje ne menyre drastike. Vitin e kaluar u regjistruan 991 bilione dollare deme vetem nga mashtrimet e korporatave ne Amerike. Kjo eshte vetem nje pjesez e vogel nen nje trilion dollar. Kjo i bie te jete gati shtate perqind e totalit te te ardhurave. Ky eshte shembulli kur mashtrimi mund te kushtoje biliona. Mendoni rastin Enron, Madoff, krizen e hipotekave. Ose ne rastin e agjenteve te dyfishte dhe tradhtare, si rastet e Robert Hanssen ose Aldrich Ames, kur genjeshtra mund edhe ta tradhtoje shtetin tone mund ta kompromentoje sigurine dhe mund ta minoje zhvillimin e demokracise, ato mund te shkaktojne vdekjen e atyre qe na mbrojne Mashtrimi realisht eshte nje teme serioze Ky njeri batakçi, Henry Oberlander, ishte nje mashtrues efektiv me diplome. Autoritetet britaneze thone se ai mund te jete njeriu i cili ka demtuar gjith sistemin bankar te botes perendimore. Dhe ju nuk mund ta gjeni kete njeri ne Google, nuk mund ta gjeni ne asnje vend. Ate e kishin intervistuar njehere, dhe kishte thene: "Shikoni, une e kam nje rregull." Dhe ky ishte rregulli i Henrit, ai tha, "Shikoni, cdokush eshte i gatshem t'ju jape juve dicka. Ata jane te gatshem per t'ju dhene juve dicka per cfaredolloj gjeje qe ju jeni te etur per ta patur." Dhe ky eshte thelbi. Nese nuk doni te jeni te mashtruar, duhet te dini se per cfare ju jeni te etur? Ky eshte fakti qe na vjen inat ta pranojme. Ne do te donim te ishim bashkeshort me te mire, gra me te mira, me te mencur, me me shume fuqi, me te gjate, me te pasur dhe lista vazhdon pafundesisht. Genjeshtra eshte nje perpjekje per ta mbushur kete zbrazetire nje menyre per ti lidhur deshirat dhe fantazite tona per ate cfare do te deshironim te ishim, dhe si do te deshironim te ishim, me ate qe ne jemi ne te vertete. Dhe eshte absurde nese keto zbrazetira duam ti mbushim me shtirje e genjeshtra Ketyre diteve, disa studime konkluduan se ju mund te genjeheni ne cdo vend e kohe, nga 10 deri ne 200 here. E keni te sigurt, qe shumica prej ketyre jane genjeshtra te bardha. Por ne nje studimin tjeter, thuhet se te huajt genjejne mbi tre here ne 10 minuteshin e pare te takimit te tyre. (Qeshje) Dhe kur i degjojme per here te pare keto te dhena, ne terhiqemi. Ne smund te besojme se sa mbizoteron kudo genjeshtra. Ne esence te gjithe jemi kunder saj. Por nese shikon pak me thelle komploti vetem sa shkon e trashet. Ne genjejme me shume te huajt sesa koleget tane. Njerezit me te gjalle genjejne me shume se ata qe jane me pak te socializuar. Meshkujt genjejne tete here me shume per veten e tyre sesa per te tjeret. Ndersa femrat genjejne me shume per te mbrojtur te tjeret. Nese ju jeni nje cift i martuar me jete mesatare, do ta genjeni partnerin ne nje nga 10 raste te ndryshme. Tani ju mund ta mendoni se kjo eshte dicka e gabuar. E ndersa jeni i pamartuar, numri shkon ne tre. Genjeshtra eshte e kompleksuar. Ajo eshte e fabrikuar ne fabriken e perditshmerise sone, jetes private e personale. Ne jemi thellesit te irrituar nga ky realitet. Genjeshtren madje e kemi futur si nje baze te nevojshme ditore, ndonjehere per arsye te mira, e ndonjehere vetem sepse nuk i kuptojme hapesirat e jetes tone. Kjo eshte e verteta e dyte e hidhur mbi genjeshtren. Ne jemi kunder te genjyerit, por ne menyre te fshehte jemi pro saj ne menyrat te cilat shoqeria jone i ka denuar per shekuj e shekuj e shekuj me rradhe. Genjeshtra eshte aq e vjeter sa edhe frymemarrja e njerezimit. Eshte pjese e kultures sone, e historise sone. Mendoni Danten, Shekspirin, Biblen, Te rejat e Botes. (Qeshje) Genjeshtra ka nje vlere shume perparimtare per ne si qenie njerezore. Kerkuesit kane njohuri te medha se sa me inteligjente te jene speciet, aq me tru te zhvilluar kane, aq me te prirur per te mashtruar e genjyer jane. Tani ju mund te kujtoni Kokon. A ka ndonjeri qe kujton Kokon, Kokoja, gorilles qe iu mesua gjuha e shenjave? Koko ishte trajnuar per te komunikuar me gjuhen e shenjave. Ketu eshte Koko me kotelen e saj. Eshte kotelja e saj simpatike, plot gezof. Koko njehere ka fajesuar kotelen e saj per problemet me shkelqimin e lavamanit nga muri i saj. (Qeshje) Ne jemi te ster-trajnuar per te qene lideret e nje pakete. Dhe kjo fillon shume shume heret ne kohe Sa heret? Foshnjet do te shtiren kur qajne, do te pauzojne, te shohin se kush po shfaqet dhe me pas do te kthehen e te qajne perseri. Nje vjecaret i mesojne keto fshehje mistrece. (Qeshje) Dy vjecaret bejne blof. Pese vjecaret genjejne keshtu, plotesisht troç. Ata manipulojne me ane te shakave. Nente vjecaret jane eksperte per ti fshehur pasojat e veprimeve. Ne kohen kur futesh ne shkolle te mesme do ta genjesh nenen nje nga nenete rastet e mundshme. Ndersa ne momentin qe ne i futemi punes se te qenurit mbajtes te familjes ne futemi ne botera te ndryshme te shperndara me miq te shtirur dixhital, media te animeve partiake, hajdute te zgjuar te identitetit, deshtime bankare si ajo Ponzi Schemers, nje mashtrim epidemik — shkurtimisht, siç nje autor e quan nje shoqeri e post-realitetit. Ka qene shume konfuze per nje kohe te gjate. Cfare ben ti? Epo, jane disa masa qe mund ti marrim per te ndricuar rrugen tone. Detektivet e genjeshtareve jane te trajnuar dhe arrijne tek e verteta ne 90 perqind te rasteve. Pjesa tjeter e jona, jemi veten 54 perqind te sakte. Pse eshte kaq e lehte per te mesuar? Ekzistojne genjeshtare te mire, dhe te keqinj. Por nuk ekzistojne genjeshtare origjinale. Ne te gjithe bejme te njejtat gabime. Ne te gjithe perdorim te njejtat teknika. Pra, ajo cka une do te bej eshte se do tju tregoj dy modele te mashtrimit. Dhe me pas do ti shikojme dhe analizojme ato, dhe ti gjejme vete tiparet. Le te fillojme me fjalimin. (Video) Bill Clinton: Dua qe ju te gjithe te me degjoni. Dhe do ta them perseri Une nuk kam pasur marredhenie seksuale me ate gruan, Zonjen Lewinsky. Asnjehere si kam thene dikujt qe te genjej, asnjehere te vetme, kurre. Dhe keto akuza jane te gjitha te rreme Mua me duhet ti kthehem punes per popullin amerikan Faleminderit. Pamela Meyer: Ne rregull, cilat ishin shenjat prej llafazani? Epo se pari degjuam se cka do te thote mohim jo-protokolar. Studimet tregojne se njerezit qe jane shume parashikues ne mohimet e tyre do te perdorin me shume gjuhen zyrtare sesa informale. Gjithashtu degjuam pak edhe nga fraza distanciale " ajo grua". Ne e dime se genjeshtaret ne menyre jo te pergjegjshme distancojne veten nga subjekti i tyre duke perdorur gjuhen si nje arme te forte. Tashme, nese Bill Clinton kishte thene " Epo, me ju thene te drejten…" ose te famshmit e Richard Nixon, "Me tere sinqeritetin…." ai do te ishte nje anashkalues i vdekur per çdo genjeshtar qe di se gjuha e kualifikuar, siç quhet, nese kualifikohet ne ate menyre e diskretiton me tutje temen. Tani ne qoftese ai e kishte perseritur ne teresi pyetjen, ose ne qoftese ai e kishte mbushur llogarine e tij me nje detaj te vogel — dhe ne jemi te gjithe te kenaqur qe ai nuk e beri — ai do ta kishte fshehur veten edhe me tutje. Frojdi kishte te drejtat e tij. Frojdi ka thene, shiko, ketu ka me shume se nje fjalim: "Asnje njeri i vdekshem smund te mbaje nje sekret. Nese buzet nuk i flasin, ai flet me ane te gishtave." Dhe ne te gjithe e bejme kete, pa marre parasysh fuqine. Ne te gjithe merremi vesh me ane te shenjave te gishtave Une do tju tregoj Dominique Strauss Kahn me Obamen te cilet po merren vesh me ane te shenjave te gishtave. (Qeshje) Tani kjo na con ne nje model tjeter, qe eshte gjuha e trupit. Me gjuhen e trupit, ja cfare duhet te bejme. You vetem duhet te hidhni supozimet tuaj nga dera. Lere shkencen qe te kete durim pak me njohurite tuaj. Sepse ne mendojme qe genjeshtaret luajne gjate gjithe kohes. Epo degjojeni kete, ata jane te njohur qe te ngrijne trupat e tyre te siperm kur jane duke genjyer. Ne mendojme se genjeshtaret nuk na shikojne ne sy. Epo degjoni kete, ata ju shikojne ne sy me shume sec duhet vetem per ta kompensuar per ate mit. Ne gjithmone mendojme se ngrohtesia dhe buzeqeshja pecjellin sinqeritet dhe besnikeri Por nje zbulues i trajnuar genjeshtrash mund ta dalloje nje buzeqeshje te shtirur me kilometra. A mundeni ju te gjithe ta identifikoni buzeqeshjen e shtirur? Ju me vetedije mund ti kontrolloni muskujt ne faqen tuaj. Por buzeqeshja e vertete eshte tek syte, qendron tek syte. Ata nuk mund te kontrollohen me vetedije, sidomos nese ke mbiperdorur Botoks. Mos e mbi-perdor Botoksin, askush sdo te mendoj se je i sinqerte. Tani do te shikojme disa spote. A mund te tregoni cfare po ndodh ne bisede? A mund te filloni ti shihni genjeshtrat mosperputhjet midis veprimeve dhe fjaleve te njerezve? Tani e di se eshte me te vertete e dukshme por kur je buke bere bisede me dike per te cilin dyshon se po te mashtron, sjellja, deri me sot eshte indikatori me i madh i se vertetes. Nje person i ndershem do te jete bashkepunues. Ata do tju tregojne qe jane ne anen tuaj. Ata do te jene entuziaste. Ata do te shprehin gatishmeri dhe ndihme per te mberritur tek e verteta. Ata do te jene te gatshem per ide, emra te dyshimte, dhe te sigurojne detaje. Ata do te thone,"Hej, ndoshta ishin ata djemte e listave te pagave qe kane harruar cekun." Ata do te zemerohen nese e ndjejne se po akuzohen padrejtesisht pergjate tere intervistes, jo vetem ne fleshe te ndara; ata do te jene te irrituar gjate tere intervistes. Nese pyet dike me sinqeritet cfare duhet te bejme me ata djemte e cekut, nje person i sinqerte ka shume mundesi te rekomandoje nje denim strikt, sesa nje te bute Le te themi se ju e keni po ate bisede me nje mashtrues. Ky person mund te terhiqet, te shikoje posht, ta ul zerin te pushoje, te sillet si herky-jerky. Pyet nje mashtrues ta tregoje historine e tyre, ata do ta mbushin ate me plot detaje ne disa vende te panevojshme. Dhe pastaj do ta ri-tregojne historine ne nje renditje kronologjike. Dhe ajo cfare ben nje hetues i trajnuar eshte se futen ne disa skuta dhe menyra te holla per disa ore te tera, dhe do ta pyesin ate person per ta treguar historine edhe njehere dhe do te shikojne ato pershperitjet, belbezimet, dhe do ti bejne disa pyetje nga te cilat del perfundimi se ky eshte mashtrim. Pse e bejne ata kete gje? Epo ne te gjithe e bejme te njejten gje. Ne i ushtrojme fjalet tona, por rralle i ushtrojme edhe gjestet. Ne themi "Po", ne i shtrengojme duart, "Jo" Ne tregojme histori shume te bindshme, dhe i levizim krahet tane. Ne pranojme fajin per krime te renda, dhe buzeqeshim me kenaqesi kur largohemi prej tyre. Dhe kjo buzeqeshje quhet "kenaqesi hajvanesh". Dhe ne do te shohim te tilla ne disa sekuenca te videove, por ne do te fillojme – per ju te cilet nuk e njihni ate, ky eshte kanditati per president, John Edwards i cili shokoi Ameriken, kur pranoi nje femije jashte martesor. Ne do ta shohim ate duke folur per testin e atesise. Shikojeni tani nese mund ta vereni ai thote "Po" , ndersa e shkund koken per "Jo" duke lekundur pak edhe krahet. (Video) John Edwards: Do te isha i lumtur te merrja pjese. E di qe eshte e pamundur qe ky femije te jete i imi per shkak te kohes se ngjarjeve qe kane ndodhur Keshtu qe, e di qe eshte e pamundur. Jam i lumtur per te bere testin e atesise, dhe ta shohe ate duke ndodhur. Intervistuesi: A do ta beni ate se shpejti? E eshte dikush — JE: Epo, Une jam vetem njeri, vetem njeri qe eshte pjese e ketij testi. Por jam i lumtur te marr pjese ne nje. PM: Ne rregull, keto levizje te kokes jane me te lehta per ti kapur nese vetem njehere i shikon me kujdes. Do te jene disa kur dikush ben nje shprehje duke e fshehur tjetren qe rrjedh shpejt si nje blic Vrasesit jane te njohur per shkaktimin e pikellimit. Partneri juaj i ri mund t`ju shtrengoje doren te festoje, te shkoje ne dreke me ju dhe pastaj te shfaqe nje ndjenje te zemerimit. Asnjeri prej nesh nuk do te shnderrohet ne nje ekspert te dallimit te fytyrave, brenda nates por mund tju mesoj dicka qe eshte vertet e rrezikshme, dhe eshte e lehte per tu mesuar dhe kjo eshte shprehja e perbuzjes. Me zemerimin, keni marre dy njerez ne te njejten fusheloje. Ende kjo eshte nje marredhenie e shendetshme. Por kur zemerimi kthehet ne perbuzje, ju jeni te mboshtur. Eshte e lidhur me superioritetin moral. Dhe per kete arsye, eshte shume, shume i veshtire sherimi. Ja se si duket. Eshte e shenuar nga nje qoshe e terhequr brenda dhe jashte. Eshte e vetmja shprehje asimetrike. Dhe ne pranine e perbuzjes, edhe nese mashtrimi bie poshte — dhe kjo nuk ndodh shpesh — shikojeni anen tjeter, shkoni ne tjetrin drejtim rishqyrtojeni marreveshjen, thoni "Jo faleminderit. Nuk do te vij vetem per nje endje te vogel. Faleminderit" Shkenca ka nxjerr ne pah shume, shume indikatore. Ne e dime, pershembull qe genjeshtaret shpesh e nderrojne normen e injorimit dhe kembet i cojne per tek dalja. Ata do te marrin objekte penguese duke i futur ato mes vetes dhe personit me te cilin po bejne interviste Ata do te ndryshojne edhe tonin e tyre shpesh duke e zvogeluar volumin. Kjo eshte marreveshja. Keto sjellje jane vetem sjellje. Ato nuk jane prova te nje mashtrimi. Ato jane vetem flamur te kuq. Ne jemi qenie njerezore Ne bejme shpesh xheste mashtruese ne shume vende, tere diten. Dhe keto xheste nuk kane nje domethenie te madhe. Por kur i sheh se ata po grupohen, atehere kjo eshte shenja. Shiko, degjo, heto, bej disa pyetje te veshtira, dil pak prej asaj pozites komode te te njohurit, por dil ne ate rrugen e kuriozitetit, bej ende pyetje, ki me shume dinjitet, dhe trajtoje personin me te cilin bisedon me nje raport. Mos u mundo te behesh si ata tek "Ligji & Rregulli" ose si ata te programeve tjera qe rrahin me grushta mendimet e tyre subjektive. Mos u bej fort agresiv, sepse nuk funksionon. Dhe ja biseduam pak se si te komunikosh me dike qe genjen dhe si te zbulosh nje genjeshter. Dhe sic kam premtuar, tashme do te shohim se si duket e verteta. Por une do tju tregoj dy video, dy nena – njera po genjen, njera thote te verteten. Dhe te dyja kane dale ne siperfaqe nga studiusi David Matsumoto nga Kalifornia. Dhe mendoj se ato jane nje shembull brilant se si ne realitet zbulohet e verteta. Kjo nene, Diane Downs i qelloi femijet e saj nga disance te afert, i dergoi ata per ne spital derisa ata po gjakosnin gjate gjithe rruges, duke thene se nje njeri i huaj ua kishte bere kete femijeve te saj. Dhe ju do ta shihni edhe ne video se ajo as nuk mund te shtiret si nje nene e pikelluar. Cfare ju deshironi te shikoni ketu eshte nje mosperputhje e pabesueshme midis ngjarjeve te tmerrshme qe ajo pershkruan dhe sjelljes se saj shume te ftohte. Dhe nese shikoni me afer, do te shihni edhe nje kenaqesi dopio ne kete video (Video) Diane Downs: Naten kur i mbylla syte, une pash Christin duke e zgjatur doren nderkohe qe une po i jepja makines, dhe gjaku po fillonte ti dilte nga goja. Dhe kjo — ndoshta do te zhduket me kohen — por une nuk e besoj. Kjo me pengon mua me se shumti. PM: Tani do tju tregoj nje video te nje nene aktualisht te brengosur, Erin Runnion, duke u perballur me vrasesit e vajzes se saj ne gjykate. Ketu ju nuk do te shihni emocione te shtirura, por vetem nje shprehje normale te nje nene ne agoni. (Video) Erin Runnion: E kam shkruar kete deklarate ne pervjetorin e trete te asaj nate qe ti ma more femijen, dhe e lendove ate, e copetove ate, e tmerrove deri ne momentin kur zemra e saj ndaloi. Dhe ajo ka luftuar, e di qe ajo ka luftuar kunder teje. Por e di se ajo te ka shikuar me syte e saj te kafte dhe te mrekullueshem, dhe ti prape ke dashur ta vrasesh. Dhe une nuk e kuptoj dhe skam per ta kuptuar kurre. PM: Ne rregull, s`ka asnje pike dyshimi ne vertetesine e ketyre emocioneve. Tani teknologjia rreth te vertetes sesi duket eshte duke perparuar, sikurse edhe shkenca. Ne e dime, per shembull se kemi edhe gjurmues te specialuar per sy apo skanera te rrezeve infrared, MRI` qe mund te dekodojne sinjalet qe nxjerr trupi yne kur ne deshirojme te mashtrojme. Dhe keto teknologji do ti serviren secilit prej nesh sikur zgjidhje per mashtrim, dhe nje dite do te dalin me rezultate shume interesante. Por gjithashtu ne te njejten kohe ju duhet te pyesni veten: Ke do te deshironi ne anen tuaj gjate takimit dike qe eshte trajnuar ta gjeje te verteten apo ndonje person qe do te terheq nje elektroencefalograme 400 kileshe pergjate deres ? Zbuluesit e genjeshtrave mbeshteten ne mjetet e njeriut. Ata e dine, sic dikush ka thene, "Karakteri qe ju jeni ne erresire". Dhe cfare eshte shume interesante eshte se diteve te sotme ne kemi shume pak erresire. Bota jone ndricohet 24 ore pa pushim. Eshte transparente me blogje dhe rrjete sociale duke transmetuar levizjet e gjenerates se re te njerezve qe kane bere zgjidhje te jetojne jeten e tyre ne publik. Eshte nje bote me e zhurmshme. Dhe, nje sfide qe ne e kemi eshte qe te kujtojme shperndarjen, qe nuk eshte ndershmeri. Mania jone per te twittuar apo shkruar mund te na verboje ne faktin se hollesite e sjelles njerezore, integritetit dhe karakterit kane shume rendesi, dhe eshte ajo qe do te kete gjithmone rendesi. Pra, ne nje bote te tille te zhurmshme, me siguri do te kete kuptim per ne qe te jemi pak me shume te qarte rreth kodit tone moral. Kur e kombinon shkencen e te zbuluarit te mashtrimit me artin e shikimit, degjimit, ti e largon veten nga bashkepunimi ne nje genjeshter. Ju e nisni kete rruge duke qene pak me te qarte, sepse sinalizon te gjithe njerezit rreth teje, dhe thua, "Hej, bota ime, bota jone, duhet te jete e sinqerte. Bota ime do te jete ajo ku do te kete shum fuqi ku genjeshtra njihet dhe margjinalizohet." Dhe kur ju do ta beni kete, terreni perreth vetes suaj do te zhvendoset pak. Dhe kjo eshte e verteta. Faleminderit )Duartrokitje)

48 thoughts on “How to spot a liar | Pamela Meyer

 1. I'm the biggest liar you'd ever want to meet. When someone says I stole something. I tell them that I stole everything. When someone said I committed a murder, I said I committed multiple murders. When someone wants something, I give them everything. Ironically when you have everything, you kinda don't want anything or anything worth having at all. Hey that's the Kardashians whole thing.

 2. These details are only true for the non psychopath. Example, childhood friend, nice kid, quiet, nice looking normal appearance but he stole cars weekly from the mall, he sold weed/pot had alot of friends lied to everybody especially adults. Graduated barely from High school. Got into big theft items got picked up by police investigated released following year joined US navy seals not kidding graduated from seal school. Hero in Afghan medals out the butt. He says all you got to do is study the enemy,small things they do and say, I bet you this woman speaking would not know he lying to her all day long. Had a lot of FUN with Dean back then.

 3. You can’t tell a liar. She misses anyone with medical disorders. She also doesn’t mention the legal system – the very system where this is important. This is not helpful nor educational.

 4. Excuse me deception is the many times i tested our enforcement neighbor anti coded lie detector and it seems the lie detector machine was deceive out of 20 answers 16 were true answers but those were all mark as a lie meaning false and 4 answers were false and the detector marked the answer as true or netrual when it was a deliberate lie sorry these so call specialize machines are total garbage not very perfect far from the truth….

 5. You absolutely can fake smiling with your eyes. It's how you do a good smile. Ask any one who knows how to take a good selfie. I wonder how much of the other tips about body language or phrasing are also inaccurate.

 6. Before i watch this. How sad to think we could find a need to post something like this ?
  Well i'd take you to starbucks !

 7. Not saying I’m a good lier but I feel I can consciously smile with my eyes and consciously being warmth to my facial expressions. It’s something I’ve developed dealing with depression for years.

 8. I have a bad memory so I can’t really afford to lie to much, you need a good memory to be good at lying lol

 9. EducaTED guess: The people entering/exiting a church and people wearing Law Enforcement Attire. Liars, the lot of 'em.

 10. When Bill Clinton became a candidate for president,
  I never took him seriously. He never knew he was lying.
  Then he became president. When Hillary came along
  and wanted to be president, I could not believe that
  someone that would marry Bill would be a good president.
  But she nearly was.

 11. For those of you who thinks she's lying, well she's just creating awareness. It's upto you to believe her or not, but just be aware of liars. That's her point.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *